کدام کارت گرافیک Nvidia یا Amd ؟

اگر از کنسول باز ها در مورد کنسول مورد علاقه شان بپرسید ان ها به جنگ همیشگی بین دو کنسول Ps4 و Xbox one اشاره می کنند که می نوان گفت تا زمانی که ساخت کنسول ها ادامه دارد رقابت بین دو کنسول از شرکت های Sony و Microsoft ادامه خواهد داشت. اما پی سی باز ها نیز شاهد رقابت بین دو غول کارت گرافیک یعنی Nvidia و Amd هستند. برای خواندن مقایسه کارت های گرافیکی عرضه شده توسط این دو شرکت به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.و اما رقابت بین این دو شرکت برای گرفتن سهم بیشتری از بازار سال هاست که ادامه دارد و انتخاب کارت گرافیک را برای پی سی باز ها دشوار کرده است.

در اغاز سال ۲۰۱۸ شاهد رقابت نفس گیرتری بین دو شرکت Nvidia و Amd بودیم. شرکت Nvidia سری دهم کارت گرافیک های خود را در دو سال پیش معرفی کرد که شاید به نظر برسد که در سال ۲۰۱۸ نیاز به تغییر معماری کارت گرافیک های خود که pascal نام دارد را داشته باشد اما واقعا شاید نیاز به این کار نداشته باشد. یکی از مسئولان شرکت Nvidia بیان کرده است که احتمالا تا اواخر سال ۲۰۱۸ شاهد سری جدید کارت گرافیک های Geforce نخواهیم بود. اما به تازگی شاهد درز کردن اطلاعاتی در مورد Nvidia Volta هستیم که باید منتظر اطلاعات بیشتر از این کارت گرافیک در اینده باشیم.

و اما در طرف دیگر شرکت amd به تازگی شروع به عرضه AMD Vega کرده است که باید دید که ایا این کارت گرافیک می تواند Amd را در مقال Nvidia سربلند کند یا خیر.

  • قیمت

اگر سری به وب سایت های فروش کارت گرافیک بزنیم می توانیم شاهد قیمت پایین تر محصولات Amd و کارایی بیشتر کارت های Nvidia باشیم اما واقعا این موضوع واقعیت دارد ؟

از بنچمارک ها و تست ها می توان گفت که کارت گرافیک AMD Vega 56 با قیمت تقریبا ۱۲۰۰ دلار از کارت گرافیک Nvidia GTX 1070 با قیمت در حدود ۶۵۰ دلار از کارایی بهتری برخوردار است.

به طور کلی هر دو شرکت محصولاتشان را بر اساس کارایی قیمت گذاری می کنند.

کدام کارت گرافیک Nvidia یا Amd ؟

  • کارایی

زمانی که در حال اسمبل رایانه ی خود هستید شاید قیمت کارت گرافیک نسبت به کارایی ان از اهمبیت کمتری برخوردار باشد و همچنین قیمت کمتر همراه با کارایی بیشتر از مواردی است که باعث افزایش فروش یک کارت گرافیک می شود.

اگر به طور منصفانه به قضیه نگاه کنیم و بخواهیم از بین دو شرکت یکی را انتخاب کنیم باید نگاهی به بازی هایی که می خواهیم انجام دهیم و رزولوشن ان بازی ها بیندازیم. برای مثال Vega 64 در بازی Forza Motorsport در رزولوشن ۱۰۸۰p گزینه مناسب تری است اما در رزولوشن ۴k پرچمدار Nvidia از کارایی بهتری برخوردار است.

  • نرم افزار درایور و ویژگی ها

یکی از برتری های گروه سبز Geforce Experience است که باعث شده تا خریداران را به طرف کارت های گرافیک شرکت Nvidia سوق دهد چرا که اپدیت های درایور و بهینه کردن بازی ها و همچنین گرفتن عکس و ویدئو از ویژگی های خوبی است که این نرم افزار ارائه می دهد و به طور قابل توجهی بار تنظیم کردن جزئیات گرافیکی را از دوش پی سی بازان در بازی هایی همچون witcher 3 بر می دارد. در طرف دیگر کاربران برای بهینه سازی بازی ها باید نرم افزار Raptr’s Gaming Evolved را دانلود و نصب کنند.

 

پس کدام را بخریم ؟

با توجه به اینکه هر دو شرکت در زمان حال کارایی یکسانی را ارائه می دهند خیلی سخت می توان گفت که کدام شرکت پیروز میدان است. هر دو شرکت در حال درس گرفتن از اشتباهات یکدیگر برای رفع مشکلات کارت های گرافیک خود هستند که باعث افزایش کیفیت و کارایی کارت های گرافیک هر دو شرکت می شود و این وابسته به شماست که کدام را پیروز این رقابت بدانید.

Nvidia یا Amd ؟

View Results

Loading ... Loading ...

قسمت های ستاره دار الزامی هستند لطفا فارسی تایپ کنید.

*