راهنمای خرید کارت گرافیک

هر رایانه ی شخصی بدون در نظر گرفتن کاربرد ان به حداقل یک کارت گرافیک نیاز دارد اما اگر این کاربرد گیمینگ باشد قضیه فرق دارد و این قطعه به یکی از مهمترین قطعات تبدیل می شود. در این مقاله قصد داریم تا نگاهی به بازار کارت گرافیک انداخته و بهترین ان ها را متناسب با نیاز کاربران معرفی کنیم. در ادامه با مقاله راهنمای خرید کارت گرافیک همراه ما باشید.

راهنمای خرید کارت گرافیک :

در بحث گیمینگ حتی با داشتن سریع ترین سی پی یو و یا هارد دیسک و یا حتی رم بدون کارت گرافیکی مناسب اجرای بازی ها تقریبا غیر ممکن می شود چرا که وظیفه اصلی کارت گرافیک پردازش تصاویر گرافیکی است و شاید بتوان کارت گرافیک را قلب تپنده رایانه شخصی گیمینگ نامید.

در حال حاضر شاید خرید کارت گرافیک مقرون به صرفه نباشد چرا که بحث های مربوط به بیت کوین و دیگر عوامل از جمله ماینینگ به افزایش قیمت کارت گرافیک کمک کرده است تناسب بین قیمت و کارایی را از بین برده است. این افزایش قیمت بر روی تقریبا تمامی کارت گرافیک ها از جمله : GTX 1050 Ti و RX 560 تا GTX 1080 Ti و RX Vega 64 تاثیر بسزایی گذاشته است. بسیاری از کارت گرافیک ها در حال حاضر موجود هستند اما قیمت ان ها همانطور که اشاره شد خرید را مقرون به صرفه نمی کند.

کارت گرافیک از دو قسمت VRAM و GPU ساخته شده است که GPU و یا واحد پردازش گرافیکی وظیفه انجام محاسبات و تعیین چگونگی قرار گرفتن پیکسل را بر روی مانیتور بر عهده دارد و VRAM نیز مانند ظرفی برای GPU عمل می کند که برای بازی های به روز به دلیل پردازش گرافیکی سنگین داشتن حداقل ۴ گیگ VRAM برای کارت گرافیک های به روز پیشنهاد می شود.

پیدا کردن کارت گرافیک متناسب با بودجه می تواند تاثیر بسزایی بر روی تجربه گیمینگ داشته باشد و در این مقاله سعی شده است تا بهترین کارت گرافیک متناسب با بودجه کاربران پیشنهاد شود و راهنمای خرید کارت گرافیک باشد.

کارت های گرافیکی شرکت Nvidia از بالا رده هایی همچون GTX 1080 Ti و GTX 1080 شروع شده و تا  GTX 1070 Ti , GTX 1070 , GTX 1060 , GTX 1050 Ti , GTX  ۱۰۵۰ ادامه می یابد. البته کارت گرافیک Titan V نیز از این شرکت موجود می باشد اما قیمت سه هزار دلاری ان خرید ان را به صرفه نمی کند.

راهنمای خرید کارت گرافیک :

از طرفی دیگر در گروه قرمزها یعنی AMD سری ۵۰۰ این شرکت از سری قبلی خود یعنی سری ۴۰۰ از سرعت هسته بیشتری برخوردار است. همه ی کارت گرافیک های سری ۴۰۰ و ۵۰۰ از معماری Polaris استفاده می کنند در حالی که RX Vega 64 و RX Vega 56 از معماری به روز شده با کارایی بیشتر بهره می برند. اما متاسفانه کارت های گرافیکی Vega این شرکت به برق بیشتری نیاز دارند و در مقایسه با کارت های شرکت Nvidia به طور معمول از کارایی کمتری برخوردارند. کارت گرافیک RX Vega 64 از کارایی مناسبی برخوردار است اما GTX 1080 سریع تر و به برق کمتر و البته هزینه کمتری نیاز دارد.

کارت های گرافیکی قدیمی تر این شرکت ها در حال حاضر از تولید خارج شده اند و همانطور که اشاره شد اگر از کارایی کارت گرافیک خود ناراضی هستید نسبت به به روز کردن ان اقدام کنید در غیر اینصورت به روز کردن پیشنهاد نمی شود.

راهنمای خرید کارت گرافیک :

بهترین کارت گرافیک

راهنمای خرید کارت گرافیک

Geforce GTX 1070

نکات مثبت : کارایی عالی , انتخابی مناسب برای گیمینگ در رزولوشن ۱۰۸۰p و ۱۴۴۰p برخورداری از معماری بسیار به صرفه

نکات منفی : قیمت بالا , نداشتن کارایی بالا در DX12 , تنها GDDR5 و نه GDDR5X

بهترین کارت گرافیک همیشه سریع ترین نیست در غیر اینصورت باید لقب بهترین را به Titan V و یا GTX 1080 Ti نسبت می دادیم. به همین نسبت ارزان ترین نیز بهترین به شمار نمی اید و باید کارت گرافیکی بهترین باشد که به نسبت قیمت ان کارایی مناسبی را ارائه کند. کارت گرافیک GTX 1070 از اوایل عرضه خود توانست نظر کاربران را به خود جلب کند چرا که در رزولوشن ۱۴۴۰p و ۱۰۸۰p می تواند بهترین کارایی را همراه با قیمت متناسب ارائه کند اما شاید در ۴K گزینه مناسبی به حساب نیاید.

بهترین کارت گرافیک بالا رده

راهنمای خرید کارت گرافیک

 

Geforce GTX 1080 Ti

نکات مثبت : سریع ترین کارت گرافیک (اگر Titan V/Xp به حساب نیاوریم) , کارایی عالی , ویژگی های جدید

نکات منفی : قیمت بالا

کارت گرافیک GTX 1080 Ti سریع ترین کارت گرافیک ساخته شده تا به امروز است اگر چه دو کارت گرافیک دیگر این شرکت یعنی Titan V و Titan Xp کارایی بالاتری دارند اما از قیمت بسیار بالاتری نسبت به بهترین کارت گرافیک بالا رده ی این مقاله برخوردار هستند. معماری به کار رفته در این کارت گرافیک از معماری نسل قبل از کارایی بالاتری برخوردار است و می تواند اکثر بازی های روز را با کیفیت بالا و رزولوشن ۴K اجرا کند.

بهترین کارت گرافیک میان رده

راهنمای خرید کارت گرافیک

 

Geforce GTX 1060 3GB

نکات مثبت : قیمت مناسب و کارایی مناسب , مناسب برای رزولوشن ۱۰۸۰p , کارامد و بی صدا

نکات منفی : داشتن تنها ۳ گیگابایت VRAM

کارت گرافیک های میان رده نیز از افزایش قیمت درامان نماندند و کارت گرافیک های میان رده ی شرکت AMD نیز از این قائده مستثنا نیستند اما این کارت گرافیک نسبت به رقبا از تناسب بهتری میان کارایی و قیمت دارد و می تواند اکثر بازی های روز را با کیفیت بالا در رزولوشن ۱۰۸۰p اجرا کند و شاید اکثر بازی های روز نیازی به داشتن ۳GB بیشتر از VRAM را نداشته باشند.

 بهترین کارت گرافیک پایین رده

راهنمای خرید کارت گرافیک

Geforce GTX 1050

نکات مثبت : بسیار به صرفه , مناسب برای رزولوشن ۱۰۸۰p , بدون نیاز به پاور جدا از مادربرد

نکات منفی : نداشتن کارایی بالا در بعضی از بازی های روز , داشتن تنها VRAM 2GB

با عرضه کارت گرافیک های پایین رده GTX 1050 و GTX 1050 Ti شرکت Nvidia عرضه کارت های سری ۱۰ خود را به پایان رساند. همه ی کارت های این سری از معماری جدید Pascal بهره می برند که باعث بهبود سرعت هسته و همچنین افزایش کارایی این سری شده است. این کارت گرافیک نیز می تواند بازی های به روز را از کیفیت متوسط به بالا در رزولوشن ۱۰۸۰p اجرا کند. این کارت گرافیک می تواند گزینه مناسبی برای کاربرانی باشد که قصد ندارند هزینه زیادی برای کارت گرافیک کنند و در عین حال از کارایی مناسبی برخوردار خواهند بود.

1 نظر

قسمت های ستاره دار الزامی هستند لطفا فارسی تایپ کنید.

*